Fabian

Jedinečný tvůrčí počin v podobě vlastní dramatizace stejnojmenného společenského satirického románu Ericha Kästnera, v českém prostředí takřka neznámého. Dramatizaci pro naši scénu napsal současný renomovaný autor Roman Sikora a režie se ujal Martin Tichý, který v našem divadle připravil v minulosti inscenace Sex noci svatojánské, Škola základ života a Scapinova šibalství.   

O inscenaci

V roce 1931 napsal Erich Kästner román Fabian s podtitulem Deník moralisty. Hlavní hrdina ironicky satirického románu, vystudovaný doktor filozofie a germanista Jakub Fabian, proplouvá jako němý pozorovatel nočními podniky, uměleckými ateliéry a pofidérní společností Berlína v době Výmarské republiky “zlatých” 20. let 20. století, v předvečer uchopení moci Adolfem Hitlerem, kdy se to, co se zdálo být závratí života, ukazuje jako delirium. Čeká “něžný ironik” Fabian na vítězství slušnosti? Může v takové společnosti přežít? Přizpůsobit se? Dá se v tom nějak plavat a neutopit se? 

Německý prozaik, básník a scénárista Erich Kästner (1899 – 1974) je v českém prostředí známý především jako autor úspěšných dětských knížek (např. Luisa a Lotka, Emil a detektivové), jeho dílo je však neobyčejně bohaté a různorodé. 

15. 10. 2022

premiéra

20. 5. 2023

derniéra

Velká scéna

2:40 hod

[s 20 min. pauzou]

Galerie

Autoři

Erich Kästner

Roman Sikora

dramatizace

Tvůrci

režie

Martin Tichý j. h.

Scéna

Pavel Borák j. h.

Kostýmy

Markéta Sládečková j. h.

Hudba

Mario Buzzi

Pohybová spolupráce

Tomáš Rychetský, Denisa Musilová

Projekce

Matouš Ondra j. h.

Inspice

Gabriela Schottnerová

Nápověda

Taťána Schottnerová