Fabian

Kästnerova “melancholická pohádka pro dospělé”, jeho prosba o rozum ve věku nerozumu, se nám stává provokativní výzvou k jevištnímu zpracování v podobě ironicky groteskního humoristického kabaretu. Autorem dramatizace je současný renomovaný autor Roman Sikora (v jehož dramatizaci jsme hráli Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka) a režisér Martin Tichý, který v našem divadle připravil inscenace Sex noci svatojánské, Škola základ života a Scapinova šibalství.   

Hrajeme

14/10 10:00
Veřejná generálka
Fabian
Velká scéna
Velká scéna
So 15/10 19:00
Fabian
Velká scéna
P 2
Velká scéna
P 2
Po 17/10 19:00
Fabian
Velká scéna
A 2
Velká scéna
A 2

O inscenaci

Jedinečný tvůrčí počin v podobě vlastní dramatizace společenského satirického románu, v českém prostředí takřka neznámého. 

V roce 1931 napsal Erich Kästner román Fabian s podtitulem Deník moralisty. Hlavní hrdina ironicky satirického románu, vystudovaný doktor filozofie a germanista Jakub Fabian proplouvá jako němý pozorovatel nočními podniky, uměleckými ateliéry a pofidérní společností Berlína v době Výmarské republiky “zlatých” 20. let 20. století, v předvečer uchopení moci Adolfem Hitlerem, kdy se to, co se zdálo být závratí života, ukazuje jako delirium. Čeká “něžný ironik” Fabian na vítězství slušnosti? Může v takové společnosti přežít? Přizpůsobit se? Dá se v tom nějak plavat a neutopit se? 

Německý prozaik, básník a scénárista Erich Kästner (1899 – 1974) je v českém prostředí známý především jako autor úspěšných dětských knížek (Luisa a Lotka, Emil a detektivové), jeho dílo je však neobyčejně bohaté a různorodé. 

15. 10. 2022

premiéra

Velká scéna

Autoři

Erich Kästner

Tvůrci

režie

Martin Tichý j. h.