Erich Kästner FABIAN - Česká premiéra 15. října 2022

Erich Kästner FABIAN - Česká premiéra 15. října 2022

Erich Kästner FABIAN v dramatizaci Romana Sikory, Česká premiéra 15. října 2022 na velké scéně Horáckého divadla

Známý neznámý Erich Kästner  

Německý prozaik, básník, scénárista a satirik Erich Kästner (1899 – 1974) je u nás známý především jako autor úspěšných dětských knížek (Luisa a Lotka, Emil a detektivové). Jeho dílo je však neobyčejně bohaté a různorodé – byl také novinářem, fejetonistou a břitkým satirikem známým svou humornou a společensky bystrou poezií. Kästnerova potřeba reagovat na aktuální dění a „tepat“ do nešvarů doby z něj učinila také autora kabaretních skečů a šansonů.

„Satirik se nezajímá pouze o krátkodobé, ale o chronické aktuality. Jen ty spadají do jeho resortu. Jeho šlehy se podobají fotografickým momentkám jenom metodou. Ale jsou to obrazy nemoci. A kdo je nemocný? Není to okamžik, ani hodina, ani den, ale epocha.“ vyjádřil se Kästner.

Veškerou svou tvorbou apeluje Kästner především na lidský rozum. Za nacistické éry byl vyloučen ze svazu národních spisovatelů a 10. května 1933 na berlínském Operním náměstí byly jeho knihy, spolu s díly dalších spisovatelů (Heinricha Manna, E. M. Remarqua aj.), přímo před jeho očima veřejně spáleny, mezi nimi i jeho společensko-satirický román z roku 1931 FABIAN.

FABIAN s podtitulem Deník moralisty 

V roce 1931 napsal Kästner společenský satirický román FABIAN s podtitulem Deník moralisty. Původní autorem zamýšlený a nakladatelem neschválený název Cesta do záhuby měl být přesným vystižením autorova varování a výzvou k ostražitosti a osobní odpovědnosti v divoké a dekadentní době konce 20. let 20. století.

Ve Fabianovi nacházíme tolik styčných bodů a témat s politickou a společenskou situací, kterou žijeme dnes…“ komentuje dramaturgyně Jandová. „Věřím, že se ta Kästnerova a naše výpověď, téma ohrožení demokracie, bezskrupulóznosti a především téma osobní odpovědnosti podaří přenést z jeviště do hlediště.“ 

Jakub Fabian, vystudovaný doktor filozofie a germanista pracuje v reklamě na cigarety, (odkud je, navzdory své úspěšnosti a kreativitě, stejně propuštěn), proplouvá jako němý pozorovatel nočními podniky, hospodami, uměleckými ateliéry a pofidérní společností hlavního města Berlína v době Výmarské republiky “zlatých” 20. let 20. století, v předvečer uchopení moci Adolfem Hitlerem. Na konci jedné epochy charakterizované úpadkem morálky a bezuzdnou dekadentní zábavou, která se nese ve stínu poválečné nicoty a s otazníky i vykřičníky nad dobou, která teprve přijde. Něžný ironik Fabian pouze přihlíží, kam se svět řítí … 

Fabian je ironik a člověk, který v té době neumí chodit, neumí v tom plavat a možná ani nechce…“, říká režisér Martin Tichý. „Fabian je pasivní člen mlčící většiny, stejně jako někteří z nás marně hledá své místo ve světě, se kterým je v rozporu.“

Na německých jevištích se Fabian objevuje poměrně často jako klasický titul, patřící k maturitnímu kánonu. Na velké scéně Horáckého divadla bude mít svou českou premiéru. 

Od počátku bylo jasné, že s tímto námětem oslovíme právě Romana Sikoru, který patří mezi nejvýraznější současné dramatiky, s pověstí ironika s poněkud vzteklým humorem a osobním vnímáním divadla jako nástroje společensko-politické kritiky. Takže nejen abychom navázali na předchozí spolupráci při inscenaci Osudů dobrého vojáka Švejka, ale především kvůli předpokladu, že autor dramatizace Sikora bude autorovi společensko-kritického románu Kästnerovi rozumět.“, říká Jandová. 

Autor dramatizace Roman Sikora: „Je to vlastně labutí píseň jedné demokracie. Ten román odkrývá obraz společnosti, v níž je úplně všechno jen zbožím, a tedy na prodej, včetně mezilidských vztahů. Společnosti, která je v hluboké depresi politické, ekonomické a psychické a do budoucnosti hledí s těmi nejhoršími představami, jako do území, kde nic dobrého nečeká. A tím vším probublávají známky nastupujícího nacismu deroucího se systematicky k moci. Je to zkrátka velmi podobné tomu, co my sami nyní prožíváme.

Titulní roli svěřil režisér Martin Tichý novému členovi souboru Vítu Hofmannovi. Jeho nejbližšího přítele Labudeho, který je Fabianovým názorovým oponentem, hraje Marián Chalány, Fabianovu lásku Cornelii Battenbergovou hraje Stanislava Hajduková. V dalších rolích uvidíte Lenku Schreiberovou, Lucii Sobotkovou, Lukáše Matěje, Zdeňka Stejskala, Ondřeje Šípka a Šárku Býčkovou. 

Režisér Tichý pracuje se svým osvědčeným týmem – scénografem Pavlem Borákem a kostýmní výtvarnicí Markétou Sládečkovou. (Společně v Horáckém divadle inscenovali v dřívějších letech Sex noci svatojánské Woodyho Allena, hudební komedii Škola základ života a Moliérova Scapinova šibalství). Výtvarníky tentokrát doplní ještě autor projekcí Matyáš Ondra.  Hudbu složil Mario Buzzi, choreografie Tomáš Rychetský a Denisa Musilová

 

8. 10. 2022