Swing Heil!

„Přestože vyprávíme o jazzu a swingu, divák se neocitne uprostřed swingové party plné bezstarostnosti a zábavy. Inscenace swinguje – tedy, pohupuje se – spíš ve formálních prostředcích. Vizuálních. Performativních. Ale také zvukových a hudebních. Swing Heil! je fúzí činoherního, tanečního, objektového a fyzického divadla. Je to experiment a výzkum zároveň.” Iveta Ditte Jurčová

O inscenaci

Ve spolupráci se slovenským Divadlem Pôtoň připravilo naše divadlo, zastoupené v tvůrčím týmu tanečníky a choreografy Denisou Musilovou a Tomem Rychetským, inscenaci, jejímž iniciačním impulzem byla kniha Swingaři a potápky v protektorátní noci historika Petra Koury.

Inscenace obrací pozornost na subkulturu vyznavačů jazzu a swingu, která v období druhé světové války stála v opozitu vůči totalitnímu nacistickému režimu. Zdvihnout pravici a namísto obligátního pozdravu zakřičet „Swing Heil!“ znamenalo přihlásit se ke skupině odpůrců, provokovat vrstevníky v uniformách Hitlerjugend a zaujmout ke společenské situaci jasný postoj.

Projekt Swingaři a potápky z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu uměni. Inscenaci Swing Heil! podpořilo Město Jihlava.

29. 4. 2021

premiéra

Malá scéna

90 min.

[bez pauzy]

Galerie

Autoři

Iveta Ditte Jurčová

Michal Ditte

Tvůrci

režie, výtvarná koncepce

Iveta Ditte Jurčová

dramaturgie

Marek Godovič

hudba

Ivan Acher

zvuk

Milan Slama, Lukáš Kubičina

light design

Michal Ditte

pohybová spolupráce

Tom Rychetský, Denisa Musilová

výtvarná koncepce

Katarína Caková