HRAJEME Swing Heil! Nenechte si ujít jedinečnou příležitost

HRAJEME Swing Heil! Nenechte si ujít jedinečnou příležitost

V koprodukci slovenského Divadla Pôtoň s naší malou scénou, zastoupenou v tvůrčím týmu tanečníky a choreografy Denisou Musilovou a Tomem Rychetským, vznikla v režii Ivety Ditte Jurčové pozoruhodná inscenace Swing Heil!, která je fúzí činoherního, tanečního, objektového a fyzického divadla. 

Swing Heil! obrací pozornost na subkulturu vyznavačů jazzu a swingu, která stála v období druhé světové války v opozitu vůči totalitnímu nacistickému režimu. Do této subkultury patřili aktivisté vícerých generaci, z různých oblastí uměni a společenského života, kteří svobodu slova a projevu bránili různými nemilitantními způsoby. Inscenace mapuje skutečné příběhy dvou svobodomyslných žen, české tanečnice Niny Jirsíkové a rakušanky Anny Goldsteiner, v období protektorátu.

Inscenace Swing Heil! svou silně emotivní výpovědí zaujala jak publikum, tak kritiku. Po jihlavských představeních, která se odehrají na malé scéně 30. září a 1. října vždy v 19.30, odjíždí na divadelní Festiwal Bez granic / Bez hranic do polského Těšína. V říjnu pak bude inscenace k vidění na významné slovenské divadelní přehlídce Nová dráma v Bratislavě, na kterou je už nominace velkým úspěchem; odborná porota tentokrát vybírala ze dvou tvůrčích sezón pouhých deset soutěžních titulů.

S ohledem na mezinárodní tým a technicky náročnou scénu budeme uvádět inscenaci Swing Heil! méně často, neváhejte využít podzimní termíny.

Projekt z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu umění. Inscenaci podpořilo město Jihlava.

27. 9. 2021