POMLČKU budeme hrát v pražské ARŠE+, po představení následuje diskuse se zajímavými hosty

POMLČKU budeme hrát v pražské ARŠE+, po představení následuje diskuse se zajímavými hosty

Společné představení Horáckého divadla Jihlava a Divadla Andreje Bagara v Nitře POMLČKA se představí 9. května 2024 v pražském kulturním prostoru ARCHA+. Součástí večera bude diskuse, v níž se, stejně jako v inscenaci, budeme vracet k tématu rozdělení Českolslovenska.

Do diskuse přijali vedle tvůrců pozvání i vzácní hosté: ředitelka slovenské pobočky Post bellum Sandra Polovková, novinář, ředitel a zakladatel organizace Post Bellum v České republice (známé jako Paměť národa) Mikuláš Kroupa a historik, odborník na české dějiny 20. století a ředitel Památníku národního písemnictví Michal Stehlík.

Unikátní autorský projekt Pomlčka vznikl k příležitosti třicátého výročí rozdělení Československa, česká premiéra proběhla 4. listopadu 2023 na Malé scéně, kdy jsme o inscenaci podrobně informovali zde

Rozdělení státu po jeho takřka sedmdesátileté a nejednoduché historii zasáhlo nejen do politiky a občanského života obou nástupnických států, ale odrazilo se přirozeně i v mezilidských vztazích. Součástí diskuse zaměřené na poslední klíčové momenty naší společné československé historie bude také prostor pro sdílení osobních zážitků a příběhů. Záměrem opětovného otevírání otázek, které formovaly naši historii, je lépe porozumět vývoji i současnosti našich vzájemných vztahů.

„Jsem velmi rád, že po půl roce od premiéry se Pomlčka odehraje v Praze a právě v nově vzniklém inovativním projektu ARCHA+. Těším se na diskusi, která, věřím, zodpoví mnoho otázek a zároveň otevře prostor pro nové. Téma rozdělení Československa je tu s námi stále, ač se někdy může zdát, že je už velmi vzdálené, je a vždy bude součástí naší československé identity. Na světě neexistují bližší země, než je Česko a Slovensko. Osobně bych si přál, abychom na tuto československou identitu nikdy nezapomněli,“ dodává ředitel Horáckého divadla Jihlava Ondrej Remiáš.

Přidáváme odkaz na VSTUPENKY na pražské představení s následnou diskusí v prostoru ARCHA+.

7. 4. 2024