Koprodukční POMLČKA bude mít premiéru 4. listopadu na Malé scéně

Koprodukční POMLČKA bude mít premiéru 4. listopadu na Malé scéně

U příležitosti třicátého výročí vzniku dvou samostatných států namísto jednoho Československa uvádíme 4. listopadu na Malé scéně českou premiéru autorské inscenace Pomlčka, kterou jsme připravili v historicky první koprodukční spolupráci Horáckého divadla Jihlava s Divadlem Andreje Bagara v Nitře, kde proběhla slovenská premiéra 20. října.

Inscenace POMLČKA je příběhem o rozdělení, o rozhodnutí z pozice moci, o bytostném nesmíření se s tímto rozhodnutím, o požáru v jedné duši a v jedné zahradě, o puknutém srdci a nesmyslnosti hranic. „Dva iluzionisté, kabaretiéři či terapeuti nás v prostoru připomínajícím televizní show nebo neuronovou síť lidského mozku přivedou do stavu hypnózy. Probudí naši kolektivní československou paměť, ze které se vynořují vzpomínky, křivdy či výčitky, ale také vize a výzvy do budoucnosti,“ popisují inscenaci tvůrci.

Autorský text vychází z rozsáhlého výzkumu, který v letech 2022/2023 realizovaly Romana Štorková Malité a Tereza Krčálová a v jehož rámci byl shromážděn různorodý dokumentární materiál – zaznamenané individuální rozhovory, ale i novinové články a reportáže z dobového tisku. Ty byly doplněny o texty z odborných publikací a také dostupné informace o konkrétních osobnostech, které měly a mají něco společného s československou otázkou. Nashromážděný autentický materiál zaznamenává především postoje, názory a vzpomínky - malé dějiny jednotlivců, kteří na pozadí historických událostí komentují rozdělení Československa z pohledu obyčejných lidí. Česky i slovensky.

Zkoušky probíhaly střídavě v HD_J a v Divadle A. Bagara v Nitře pod vedením slovenské renomované režisérky Ivety Ditte Jurčové, s jejímž autorským i režijním rukopisem se diváci jihlavské Malé scény již setkali v podobě úspěšného autorského titulu Swing Heil! (koprodukce s Divadlem Pôtoň, premiéra 2021).

Inscenaci Pomlčka připravoval československý inscenační tým i složené herecké obsazení. Dramaturgie: Slavka Civáňová, Barbora Jandová, scéna a kostýmy: Markéta Plachá, světelný design: František Fabian, pohybová spolupráce: Tom Rychetský, Denisa Musilová, hudba: Michal Paľko, režie: Iveta Ditte Jurčová. Hrají: Ivana Kubáčková, Zdeněk Stejskal, Otto Culka, Šárka Býčková, Vladena Škorvagová.

 

 

5. 10. 2023