Čeká nás poslední premiéra sezóny

Čeká nás poslední premiéra sezóny

Původní scénář hry Popel na křídlech Suzanne Renaud napsal autor a režisér Dodo Gombár pro Horácké divadlo a jeho 83. sezónu. Česká premiéra jeho inscenace se na velké scéně odehraje 22. dubna v 19.00. 

Jméno francouzské básnířky Suzanne Renaud je neodmyslitelně spjato s básníkem, grafikem a překladatelem Bohuslavem Reynkem, po jehož boku našla svůj druhý domov v Petrkově u Havlíčkova Brodu. Titulem o jejím životě navazujeme na dramaturgickou linii a předchozí původní autorské inscenace, které čerpaly z duchovních kořenů Vysočiny.

Právě tímto nevšedním a nesmírně silným příběhem Suzanne Renaud splácíme dluh všem silným ženským hrdinkám z předchozích inscenací věnovaných osobnostem, které formovaly ducha tohoto kraje…“ říká k tématu dramaturgyně Bára Jandová. „Ať už to byla Marie Zahradníčková po boku básníka Jana Zahradníčka v inscenaci Jediný život, Charlotte po boku Bohuslava Martinů či Františka, trpělivá manželka vydavatele Josefa Floriana… Jen letmo jsme se této vnitřní ženské síly v těchto inscenacích dotkli."  

Když objevil Bohuslav Reynek básnickou prvotinu Suzanne Renaud Zde tvůj život, která ve Francii vyšla v roce 1923, rozhodl se nejen její básně přeložit, ale také – snad přitahován hloubkou její duše - osobně poznat autorku. Výsledkem tohoto jejich setkání, následného dopisování a sbližování „na dálku“, bylo 13. března 1926  uzavření sňatku. Až do roku 1936 žili manželé Reynkovi půl roku v Petrkově na Vysočině a půl roku v Grenoblu, kde se jim také v letech 1928 a 1929 narodili synové – Daniel a Jiří. Po smrti otce se musel v roce 1936 Bohuslav ujmout hospodářství v Petrkově, další cesty do Francie pak utnuli nacisté, poté komunisté.  Petrkov se stal pro Suzanne, až do její smrti v roce 1964, nejen druhým domovem, ale také nechtěným vyhnanstvím a exilem.

„Kromě toho, že je to příběh silné ženské hrdinky (muži jsou zde v jejím stínu), zajímá mě na jejím osudu, že se stala součástí příběhu někoho jiného. Osud Suzanne Renaud je pro mne silným vzkazem o hledání lidské identity. Vyslovuje a nastoluje otázky, které se mne v posledních letech dotýkají na osobní a intimní úrovni," říká autor a režisér Dodo Gombár.

Popel na křídlech Suzanne Renaud odkazuje k její básnické poémě Křídla z popele z roku 1932, kdy po přesazení do jiného prostředí a sžívání s Vysočinou v sobě znovu, po narození synů, našla sílu psát. Inscenace Popel na křídlech Suzanne Renaud s podtitulem „obrázky jednoho života“ nechronologicky odkrývá momenty, útržky veršů, zážitků a pocitů z jejího nelehkého života.

„Jsme rádi, že jsme mohli navázat na předchozí úspěšnou spolupráci s Dodem Gombárem, který pro naše divadlo napsal a režíroval hru o Bohuslavovi Martinů. Dodo Gombár umí přesně 'vyhmátnout', co je pro téma podstatné a zásadní, je velice múzický, jeho inscenace jsou promyšlenou a působivou scénickou kompozicí. Velice jsme se tedy těšili na jeho autorské vnímání i režijní uchopení 'krajiny duše' Suzanne Renaud,“ dodává Jandová.

K výtvarné spolupráci přizval hostující režisér Dodo Gombár mladou absolventku scénografie na DiFa JAMU Adélu Szturcovou (scéna a kostýmy), hudbu k inscenaci složil David Rotter (který se podílel na hudební stránce inscenace Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova), pohybovou stránku má na starost Denisa Musilová. 

Do titulní role Suzanne Renaud obsadil režisér Lenku Schreiberovou, v roli Bohuslava Reynka uvidíte Mariána Chalányho. V dalších rolích se představí Vít Hofmann, Michal Kraus j. h., Lucie Sobotková, Jakub Škrdla, Šárka Býčková, Zdeněk Stejskal, František Maňák, Ondřej Šípek a houslistka Pavlína Pulicarová j.h.

 

13. 4. 2023