Heda Gablerová

„Tragédie Hedy Gablerové mi je strašidelně blízká. Hrát roli, co se od nás očekává, na úkor naší vlastni svobody a sebeklamu, že je to vlastně vše v pořádku. Není to jen další „ženské drama“, je to mimořádně syrový manifest lidské svobody.” Tomáš Procházka, režisér
Pro inscenaci Hedy Gablerové oslovilo Horácké divadlo mladého režiséra, pohybujícího se na zajímavém rozhraní dramatických předloh a pohybového divadla, Tomáše Procházku.

O inscenaci

Drama Hedy Gablerové je znepokojivé svým bojem o vnitřní svobodu a nezávislost, touhou po vlastním sebeuplatnění v kontrastu s realitou všedního manželství. Střet s průměrností a přetvářkou nebo příběh lidského vyhoření a duševní prázdnoty?

Příběh Hedy Gablerové je jednoduchý. Dcera vysoce postaveného generála Gablera se po jeho smrti spíše z rozmaru než ze skutečné lásky provdá za mladého nadějného historika Jörgena Tesmana. Po návratu ze svatební cesty se nastěhuje do nového domu, který se pro ni však stává víc klecí než domovem. Navíc čeká s Jörgenem Tesmanem dítě, což Heda považuje za spoutání, které je neslučitelné se způsobem života, na jaký byla zvyklá ještě za života svého otce. Její situace se ještě více zamotává (či prohlubuje) ve chvíli, kdy se ve městě objevuje také její bývalá láska a připomínka starých dobrých časů, talentovaný Eilert Lovborg, který právě napsal zásadní vědecké dílo.

19. 9. 2020

premiéra

28. 3. 2022

derniéra

Velká scéna

3:00 hod

[s pauzou]

Galerie

Autoři

Henrik Ibsen

Tvůrci

režie

Tomáš Procházka j. h.

překlad

František Frölich

scéna

Zuzana Hudáková j. h.

kostýmy

Andrea Pojezdálová j. h.

hudba

Nada El

asistent režie

Barbora Mužná