Čtyři vraždy stačí, drahoušku! mají premiéru

Čtyři vraždy stačí, drahoušku! mají premiéru

Druhá premiéra po-covidového období na sebe nemůže nechat dlouho čekat! Původně jsme ji plánovali v rámci minulé sezóny, její zkoušení proběhlo v plánovaném jarním termínu v březnu a dubnu 2021, uskutečnila se dokonce i její online premiéra. Těšíme se na „regulérní“ premiéru a setkání s diváky už 25. září v 19.00 na velké scéně. 

Scénář dnes již kultovní, komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! napsal dramatik a scenárista Miloš Macourek spolu s režisérem Oldřichem Lipským. Oba tvůrci se nechali volně inspirovat humoristickým detektivním románem jugoslávského spisovatele Nenada Brixiho Mrtvým vstup zakázán. Původně prý chtěli natočit klasickou detektivní komedii, když se ale pustili do psaní scénáře, začala jim pod rukama růst crazy parodie gangsterek a komiksů.

Vycházíme ze scénáře, který pro Divadlo Petra Bezruče přepsala v roce 2007 Ilona Smejkalová, dramaturgyně HDJ Barbora Jandová k uvedení dodává: „V této crazy komedii nesmí chybět situační komika, slovní gagy a notoricky známé hlášky. Jdeme ve stopách jejích původních tvůrců, tam, kde je ve filmu střih, my domýšlíme divadelní akci, případně pointu situace. Od začátku zkoušení je pro nás nejdůležitější hravost a fantazie. A nadarmo se u komediálního žánru neříká, že komedie je hodinový strojek, v němž všechno musí do sebe přesně zapadat.“

Režie se ujal hostující Michal Zetel, scénu a kostýmy navrhl výtvarník Marek Cpin, inspirací pro výtvarnou a režijní koncepci komedie se stala doba jejího vzniku - normalizační 70. léta a touha z jejich reality, alespoň v komediální fikci, uniknout do jiného světa. Hudbu k inscenaci vytvořil Mario Buzzi.

Hlavní hrdina, v románu původně nesmělý redaktor Timothy Teacher, ve filmovém scénáři pak středoškolský učitel Georg Camel (na jevišti HDJ Ondřej Šípek), jednoho dne zjistí, že jakmile otevře dveře, vypadne z nich mrtvola. Zapletl se totiž nevědomky do souboje dvou gangsterských band soupeřících o šek na milión dolarů. V jeho příběhu nechybí plejáda dalších zábavných postav a postaviček – krásná novinářka Sabrina (Svetlana Hruškociová), šéfka zločinecké bandy Kate Draxlová (Šárka Čermáková), bytná paní Harringtonová (Lucie Sobotková), komisař Brooks (Petr Soumar), inspektor Sheridan (Milan Šindelář j. h.) aj. 

 

 

21. 9. 2021