Premiéra Velkolepé expedice Emila Holuba

Premiéra Velkolepé expedice Emila Holuba

Z produkce stále ještě nového souboru HD_Jéé pro děti a mladé publikum je tady další premiéra - v neděli 19. května se poprvé vydáme na Velkolepou expedici Emila Holuba, kde jinde, než v Zoo Jihlava. 

„Když jsme přemýšleli, do jakého se pustíme námětu, jenž by oslovil dětské i dospělé publikum a bavil nás i diváky různého věku, museli jsme brát v potaz i další okolnost – že chceme navázat na úspěšnou spolupráci s jihlavskou zoo, kde by se – po dobré zkušenosti s Knihou džunglí - také toto nové představení mohlo v letních měsících hrát", podotýká k tématu dramaturgyně Bára Jandová. „Nakonec jsme se tedy rozhodli vydat se na dobrodružnou cestu s nejznámějším českým cestovatelem Emilem Holubem.”   

Scénář vznikal na základě vybraných historek a zážitků, jež tvůrčí tým čerpal z dostupné literatury a dokumentů, poté je pak zkoumal a zkoušel ve společných hereckých improvizacích. Teprve po této improvizační fázi zkoušení vznikl scénář k inscenaci. 

„Holub po návratu z Afriky pořádal výstavy a přednášky ze sbírek a zážitků z cest. I my jsme se rozhodli udělat přednášku a výstavu, ovšem inscenovanou. Z přepravních beden vytahujeme sbírkové předměty i Holubovy historky, které ožívají před zraky diváků," doplňuje ke vzniku scénáře režisér Jiří Liška. Malí i velcí diváci tak mohou prožít s Holubem radosti i strasti jeho dvou afrických výprav, aby se pak v samém závěru inscenace sami vypravili prozkoumat a objevit exponáty Holubovy jihlavské africké výstavy.

Představení pro malé i velké dobrodruhy (ve věku 5 – 100 let) bude mít svou premiéru v něděli 19. května v jihlavské zoo, kam se můžete vydat od 18 hodin od hlavního vchodu s našimi průvodci. V africké vesnici Matongo, kam dorazíte, začíná v 18,30 celé představení Velkolepá expedice Emila Holuba.  

Expedici připravili: režisér Jiří Liška, dramaturgyně Barbora Jandová, autorka výpravy, loutek a exponátů Magdalena Teleky, autor dalších loutek Martin Kollár, autor hudby Richard Závada, mistr zvuku a světel Jan Fuchs a choreografka Anna Korba Vanacká. Na výpravu se vydá jedinečný herecký tým z nového souboru pro děti a mladé publikum HD_Jéé: Klára Křišťálová, Martina Tomanová, Pavel Socha, Martin Kollár a Stanislav Gerstner.

Režisér Jiří Liška o Emilu Holubovi a touze objevovat:
„Doktor Emil Holub byl za svého života velmi kontroverzní osobností. Jaký blázen by se, v době budování češství a národní hrdosti, obtěžoval s cestou do Afriky, o kterou ho nota bene nikdo neprosil. Holub měl ale sen. Tím snem bylo, po vzoru cestovatele Davida Livingstona, projít Afrikou a prozkoumat místa, kam noha bělocha do té doby nevkročila. A jelikož to byl muž velmi ctižádostivý, odhodlaný a neoblomný, rozhodl se svůj sen splnit. Právě tyto jeho vlastnosti pro nás byly natolik zajímavé, že jsme se rozhodli udělat z nich motiv a vlastně i téma inscenace. Holubova cílevědomost nám je někdy milá, jindy s ní příliš nesympatizujeme, i tak je ale důležitým charakterovým rysem, který dnes kolem sebe mnohdy postrádáme. Vše máme na dosah ruky, do Afriky se dostaneme během několika hodin v pohodlném letadle, jídlo nám dovezou až na práh domu, když něco nemáme hned, jdeme jinam, zabýváme se něčím jiným. Holubova touha nevzdat se a vytrvat, dosáhnout svého cíle, je okouzlující. A nejen ta. Ruku v ruce s neoblomností jde i jeho zvídavost. Vždyť on sám prováděl výzkumy etnografické, geologické, geografické, biologické, preparoval zvířata, ukládal a katalogizoval sbírkové předměty… Rozsah a záběr jeho práce byl skutečně obdivuhodný. Z těchto všech informací jsme vykrystalizovali téma, které jsme definovali větou: Nepřestávejte objevovat.“

 

 

13. 5. 2024