Pohádková čtení na schodech začínají 13. ledna s pohádkami Eduarda Petišky

Pohádková čtení na schodech začínají 13. ledna s pohádkami Eduarda Petišky

Dnes už tradiční a stále oblíbenější Pohádkové čtení na schodech, které probíhá vždy jednu sobotu v měsíci od října do května, má každý kalendářní rok nové téma. Zatímco rok 2023 patřil pohádkám Františka Nepila, v sobotu 13. ledna 2024 začíná další ročník hereckých čtení na schodech ve 3. patře foyer Velké scény - tentokrát s pohádkami Eduarda Petišky.

Málokdo už dnes ví, že Krtka, který ke kalhotkám přišel napsal Eduard Petiška, od jehož narození 14. května 2024 uplyne 100 let. Básník, spisovatel a překladatel německé poezie, jehož nejslavnější kniha Staré řecké báje a pověsti, kterou poprvé vydal v roce 1961, byla přeložena do několika desítek jazyků. Známé jsou také jeho úpravy českých i cizích pověstí a pohádek. 

Stal se jedním z nejoblíbenějších českých pohádkových autorů – jeho knihy pro děti jako například Birlibán, Jak krtek ke kalhotkám přišel, Anička malířka, Alenčina čítanka, Pohádkový dědeček a mnohé další se staly stále vydávanými pohádkami oblíbenými dalšími generacemi čtenářů. 

Eduard Petiška byl jedním z nejvýznamnějších českých autorů všech dob. Jeho knihy vyšly v nákladu přesahujícím 18 milionů kusů a spousta jich vychází dodnes. Dílo Eduarda Petišky bylo vyznamenáno řadou literárních cen a dokonce po něm byla pojmenována jedna z planet sluneční soustavy. Eduard Petiška zemřel 6. června 1987. Bylo mu 63 let.

V sobotu 13. ledna v 16 hod začínáme! Petr Soumar z „velkého souboru HD_J“ a Klára Křišťálová z nového souboru HD_Jéé budou číst o holčičce Alence, o jejím bráškovi Míšovi, medvídkovi Medouškovi a další příběhy z Alenčiny čítanky.

8. 1. 2024