Sobotní premiéra uvede ikonický filmový Kulový blesk poprvé na jeviště

Sobotní premiéra uvede ikonický filmový Kulový blesk poprvé na jeviště

V sobotu 9. prosince 2023 se na naší Velké scéně odehraje čtvtá premiéra probíhající 84. sezóny. Vůbec poprvé se tak na českých jevištích objeví titul Kulový blesk, notoricky známý jako komediální film nezaměnitelné dvojice autorů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Autory naší jevištní úpravy jsou režisérka Hana Marvanová a dramaturg Jaroslav Čermák.

Rozpracování vyslechnuté historky do dnes již ikonické podoby tzv. „největší akce v dějinách stěhování“, bylo v roce 1978 již čtvrtou společnou scenáristickou spoluprací autorské dvojice na celovečerním filmu, který zároveň poprvé naplno umožnil Ladislavu Smoljakovi uplatnit režijní talent.

Původní děj nás přivádí mezi různorodou skupinu lidí, jež spojuje touha po výměně bytu, přesněji po novém životě v novém prostoru, který je těžko dosažitelný. Normalizační pustinu šedi a bezmoci tak rozráží zástup vypilovaných charakterů v čele s dokrtorem Radostou, „architektektem“ originálního stěhovacího řešení, jež svým nekompromisním odhodláním tlačí tuto skupinu všemi možnými prostředky k cíli.

Potřeba půdy, sklepu, prádelny, dětského pokoje či místa k dožití zrcadlí bezpočet křehkých tužeb a snů. Ani ty nezapadly prachem doby svého vzniku, navzdory odlišnému dobovému kontextu nedostatku bydlení, jsou schopny být ostře dnešní, palčivost hledání místa pro život je neměnná.

Dramatizační úprava se týká zejména společenských souvislostí, jež bylo nezbytné změnit pro uvedení posunutého do současnosti. Nevyhnutelně se tak setkáváme s akcentem stavu společnosti, kdy se více než milion lidí v naší zemi různým způsobem potýká s nedostupností bydlení.

Jevištní úprava vznikala s obrovským respektem k textu a  neutuchající snahou o přežití i snad té nejkomplikovanější větné perly. Postavy prochází řezem času a vstupují do svobodného jevištního prostoru opět za jemné rovnovážnosti těžkostí a humoru, pociťují na sobě osamění, touhu po důstojném stáří i lepší budoucnosti pro své děti a dnes také přání po vystoupení ze stínu společenských stereotypů a rasismu.

Další informace a vstupenky

Před premiérou vernisáž 

Před premiérou se v 18:30 v prostoru před Divadelním klubem HD_J uskuteční vernisáž Jaromíra Ryšavého (technická spolupráce na Kulovém blesku) s názvem FIZICKÉ RNUTÍ - RECYKLOVANÁ VETEŠ.

Autor o sobě říká: Umělec samouk, tvůrce obrazů a plastik z recyklované veteše, kterouž to techniku využívá při výrobě atypických rekvizit a jevištních prvků. Veřejně nepublikující básník a grafik, svobodný volnomyšlenkář.

 

 

6. 12. 2023