William Shakespeare Macbeth Premiéra v sobotu 21. října 2023

William Shakespeare Macbeth Premiéra v sobotu 21. října 2023

Druhá premiéra aktuální sezóny otevírá prostor k návratu ikonického titulu Williama Shakespeara, který na svou další příležitost vyčkával bezmála šedesát let. Naposledy rozezvučelo “prokleté“ Macbethovo jméno naše jeviště v roce 1964.

Původní notoricky známý příběh uchvácení skotského trůnu, s propracovanou psychologií souboje touhy a svědomí, usměrnil autorský tým do podoby tří časových rovin. V nich upřel svou pozornost na tekutou pozici morálních zásad, které se proměňují v toku času. Ztrojení ústřední dvojice v podobách hlubokého středověku, vrcholné renesance a soudobého vyobrazení komentuje režisér Zetel: „Macbeth honí spoustu tematických zajíců, tak jsme si pořídili hned tři interpretační myslivce i s manželkami.

Inscenace přímo vykresluje měnící se povahu morálních zvyklostí a nesnaží se být pouze záznamem zrodu zla, ale rovněž nahlíží na okolnosti a vnější tlaky všudypřítomné touhy po výkonu a po stálém růstu, která si vybírá svou daň.

Výsledný žánr inscenace se formálně rozkročuje mezi dramatem a melodramem až k území komedie. Vzhledem k inscenačnímu záměru přistoupil tvůrčí tým k úpravě a inscenování doposud nejnovější verze překladu Jiřího Joska, jež v sobě snoubí nosnost autorova odkazu, ale zároveň jej předává dynamickým a současným, přesto však básnickým jazykem.

„Celkový ráz nadhledu nemá za cíl vytěsnit autora do pozadí, ale svobodně dodává vodítka v slepé mapě k pouti za uchopením Macbetha v současném divadelním jazyku, reflektujícím myšlenkovou i výrazovou volnost vlastní scénickému zamýšlení se nad Shakespearem v jednadvacátém století.“ dodává Jaroslav Čermák.

Režijně zpracoval Macbetha umělecký šéf HD_J Michal Zetel, který ke spolupráci na výpravě přizval renomovaného tvůrce Marka Cpina. Dramaturgem inscenace je Jaroslav Čermák, autorem hudby Mario Buzzi, za pohybovou spoluprací stojí Anna Korba Vanacká a scénický šerm nastudoval s herci Petr Nůsek, světelný design připravil David Ševela.

V rolích ztrojené ústřední dvojice - Macbeth a Lady Macbeth - uvidíte Františka Maňáka, Barboru Bezákovou, Františka Mitáše, hostující Šárku Šildovou, Petra Soumara a Lucii Sobotkovou. Dále hrají Stanislava Hajduková, Jakub Škrdla, Stanislav Gerstner, Josef Kundera, Tomáš Slabiňák, j. h., Lukáš Matěj, Petr Šindler a Svetlana Hruškociová.

 

 

20. 9. 2023