ROZHOVOR nejen o kurzech v divadelní Zkušebně s Annou Korbou Vanackou

ROZHOVOR nejen o kurzech v divadelní Zkušebně s Annou Korbou Vanackou

 „Zkušebna je pro mě místo setkávání.“

Abychom na úvod nové sezóny nahlédli více pod pokličku letošní nabídky kurzů divadlení a pohybové výchovy, vyzpovídali jsme Aničku Korbu Vanackou, produkční divadelní Zkušebny. 

Co pro Tebe Zkušebna HD_J znamená?

Zkušebna je pro mě svobodný prostor, kde se můžeme potkávat se všemi. Třeba i s těmi, kteří by jinak do divadla nepřišli nebo si tu cestu hledali obtížněji. Nebo s lidmi, kteří divadlo milují nade vše a chtějí být jeho aktivní součástí. To jsou třeba dvě typické charakteristiky těch, kteří se potkávají v kurzech na Zkušebně a budují společnou komunitu. Je to místo setkávání.

Nabídka kurzů pro sezónu 23/24 je poměrně široká, jak si vybrat?

K tomu je ideální využít otevřené hodiny, kde si mohou zájemci účast na kurzu nezávazně a zdarma vyzkoušet. Budou probíhat celý týden od 18. 9., dle rozvrhu kurzů. Může přijít kdokoliv, aby zjistil, co je pro něj vhodné a zda kurz splňuje jeho očekávání. Já si myslím, že to je základ spokojeného vztahu.

Pro koho jsou kurzy vlastně určené?

Primárně cílíme na děti a mládež, největší nabídka kurzů je pro ně. V tuto chvíli máme pokrytý věk od předškolního až po 15+, nabízíme klasické i alternativní divadelní a pohybové techniky i balet.

Ale nezapomínáme ani na dospělé. Pro ně připravujeme zejména nabídku jednorázových kurzů a workshopů, ale letos otevíráme i pravidelný kurz baletu pro dospělé. Pro spoustu dospělých je zajímavé poznat baletní techniku, která je skvělá na posilování i protahování a celkově vylepšuje držení těla i pohyb.

A ještě na okraj taková zajímavá provázanost – máme v kurzu i dospělé, kteří chodili do baletu jako děti a potvrzují nám, že baletní průprava v dětství pro ně měla ohromný význam, i když žádnou uměleckou kariéru neplánovali. 

Kurzy jsou pro všechny, kdo mají zájem o aktivní trávení času s profesionálním vedením.  V dnešní době, kdy je možné pustit si na internetu jakýkoliv kurz, jde ve Zkušebně především o budování komunity a profesionální vedení.

Mezi lektory kurzů jsou i nové tváře…

Máme vekou radost ze spolupráce s Denisou Bláhovou, která bude učit dramaťáky u menších dětí. Denisa je na magisterském studiu dramatické výchovy na JAMU a její první projekt u nás byl letošní prázdninový příměstský tábor. Má fantastický styl práce s dětmi, velmi inovativní přístup k divadlu, navíc je původem z Jihlavy.

Nonverbální techniky bude učit nově Andrea Tomsová, která ukončila studia na Katedře nonverbálního divadla na HAMU, má velké zkušenosti s tancem i s pedagogickým vedením, sama už dlouhou dobu učí. A balet pro děti i pro dospělé bude učit paní Olga Moravcová, která je místní lektorkou s mnohaletou zkušeností.

Herečka Šárka Býčková i já pak už lektorské zkušenosti na Zkušebně máme, Šárka bude učit v Dramaťáku 15+, já opět pohybové divadlo a dramaťák.

Druhou sezónu začínáš nejen jako lektorka a produkční Zkušebny, ale spolupracuješ s divadlem i na pohybové stránce inscenací, na čem teď pracujete?

Úplně aktuálně připravujeme první premiéru sezóny Mrzák inishmaanský s režisérem Mikolášem Tycem. Tady šlo při pohybové spolupráci zejména o autentický, uvěřitelný pohyb hlavního hrdiny s handicapem. A už od srpna zkoušíme s Michalem Zetelem Macbetha.

A když se vrátíme do Zkušebny, co dalšího připravujete, na co se můžeme těšit ještě v této sezóně?

Rádi bychom opakovaně nabídli Kurz rétoriky se Zdeňkem Stejskalem. V plánu jsou také jednorázové víkendové kurzy pro úplně malé děti s rodiči pod vedením Denisy Musilové. Rovněž s Denisou Musilovou uvažujeme o jednorázových tanečních workshopech s různými osobnostmi z tanečního světa. A s Denisou Bláhovou bychom rády rozjely intenzivnější víkendový kurz pro teenagery s názvem To chceš!

Připravujeme opět festival Horáček určený pro dramaťáky ze základních škol, který měl minulou sezónu svůj nultý ročník, na nějž máme skvělé ohlasy. Stejně tak bychom chtěli zopakovat příměstský tábor, u nějž uvažujeme - vzhledem  k letošnímu velkému zájmu - o dvou turnusech.

V hlavě nosím ještě hodně nápadů do budoucna, ale do Zkušebny stojí za to přijít už teď!


BcA. Anna Korba Vanacká je lektorkou a choreografkou původem ze Slovenska. Po ukončení studia na Soukromé konzervatoři v Košicích pokračovala na pražské HAMU, na katedře nonverbálního divadla a pantomimy, založila taneční školu.

Aktuálně působí jako produkční Zkušebny HD_J, spolupracovala na pohybové stránce a choreografiích inscenace Klaunova cesta ze Země na Měsíc, je autorkou a choreografkou klubového hudebního soirée Je naprosto nezbytné a choreografkou muzikálu Nad Sázavou.


Nabídka kurzů pro sezónu 2023/24

14. 9. 2023