Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla

Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že v neděli 10. září 2023 zesnul ve věku 85 let, po dlouhé nemoci, pan Miloš Stránský, který spojil velkou část své profesní kariéry s Horáckým divadlem, v jehož čele stál v době, kdy se formovala jeho současná podoba, v letech 1990 – 2000.

Divadelník, herec, režisér, divadelní ředitel Miloš Stránský začínal s herectvím v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, kam zběhl ze studií režie. Po dalších hereckých zkušenostech v Liberci a Plzni oslovil s žádostí o angažmá Horácké divadlo, kam v roce 1965 nastoupil. V Jihlavě se také oženil a založil rodinu. Ačkoliv působil ještě jako ředitel Parku kultury a oddechu v Jihlavě nebo později jako člen činohry Státního divadla v Ostravě, vždy se z těchto misí vracel do Horáckého divadla.

Po sametové revoluci oslovil herecký soubor Horáckého divadla Miloše Stránského jako vhodného kandidáta na pozici ředitele. Ten se vrací do Jihlavy coby člen činohry a od 30. května 1990 se stává ředitelem divadla. V této době divadlo přežívá v náhradním prostoru, započatá rekonstrukce z října 1989 je zastavena, vypisuje se nová architektonická soutěž. Úsilím Miloše Stránského se nakonec podařilo první polistopadové divadlo v Česku vybudovat.

V pozici ředitele Horáckého divadla působil Miloš Stránský do roku 2000, v hereckém angažmá ale zůstává až do konce sezóny 2005/06. Jeden z neoblíbenějších herců jihlavského jeviště Miloš Stránský ztvárnil na 145 rolí, je autorem mnoha divadelních textů a jako režisér nastudoval v HDJ sedm divadelních inscenací. Po celou dobu své profesní dráhy věnoval také mnoho volného času spolupráci s ochotnickými divadelními spolky z celého kraje.

Miloš Stránský byl velkou osobností Horáckého divadla, měl zásadní vliv na jeho podobu, jeho odkaz divadlo nese stále. Miloš Stránský byl skvělým kolegou, kamarádem, člověkem –a zůstává jím v srdcích všech, kdo ho znali. Čest jeho památce.

13. 9. 2023