Černá komedie Mrzák inishmaanský odstartuje 84. divadelní sezónu

Černá komedie Mrzák inishmaanský odstartuje 84. divadelní sezónu

V sobotu 16. záříí se bude v divadle oficiálně zahajovat 84. sezóna. Po programu, který bude probíhat už od 17 hodin, vyvrcholí zahájení premiérou inscenace hry Martina McDonagha Mrzák inishmaanský. 

Britský dramatik s irskými kořeny Martin McDonagh doslova vtrhnul do divadelního světa v 90. letech, kdy se na londýnských scénách uváděly až čtyři jeho hry současně. Mezi jeho nejhranější dramata patří Kráska z Leenane, Osiřelý západ, Pan Polštář aj. Dnes je jedním z nejhranějších světových autorů.

Mrzák inshmaanský z roku 1997 je součástí tzv. aranské trilogie; všechny její hry se odehrávají na Aranských ostrovech na západním pobřeží Irska. Příběh osmnáctiletého tělesně postiženého Billyho, který po smrti rodičů vyrůstá u „tetiček“ na ostrově Inishmaan v zapadlém koutu Irska, jenž je zosobněním drsné a nemilosrdné krajiny bičované větrem a vlnami. Stejně jako jeho vrstevníci doufá Billy v nový a lepší život, hledá možnosti, jak z ostrova odejít. Příjezd filmařů z Hollywoodu na vedlejší ostrov může být tou vysněnou příležitostí, kterou si nesmí nechat ujít… 

Napínavý drsný příběh plný černého humoru, v němž se smích propojuje s dojetím, nabízí skvělé herecké příležitosti devíti hercům v rolích zvláštních podivínů poznamenaných drsnou krajinou a samotou. „Je to opravdu skvěle napsaná hra“, říká dramaturgyně Barbora Jandová. „McDonagh umí skvěle vystavět příběh i zajímavé charaktery, umí napsat svižné a vtipné dialogy, a navíc má schopnost neustále překvapovat diváka novými a nečekanými dějovými zvraty. Je to autor, kterého milují herci (pro zajímavé herecké příležitosti) i diváci.“ 

Na jevišti Horáckého divadla Jihlava se tento světově uznávaný současný dramatik objeví vůbec poprvé.

V titulní roli se představí hostující čerstvý absolvent pražské konzervatoře Jakub Rezek.  V roli jeho kamaráda Bartleyho se jihlavskému publiku představí nová posila pánské části hereckého souboru, absolvent DAMU, Petr Šindler. Jeho sestru hraje Svetlana Hruškociová, v rolích tetiček uvidíte Lenku Schreiberovou a Lucii Sobotkovou.  Dále se můžete těšit na Lukáše Matěje (Johnny Pateena Mika), Františka Mitáše (Bobík Bobby), Ondřeje Šípka (Doktor) a Taťánu Schottnerovou j. h. (Máti). 

Režie se ujal hostující Mikoláš Tyc, jehož první jihlavskou režií byla francouzská komedie Obraz v roce 2018.  Ke spolupráci přizval renomovaného Marka Cpina (scéna) a Petru Krčmářovou (kostýmy).

 

11. 9. 2023