Pohádky o mašinkách mají premiéru na malé scéně

Pohádky o mašinkách mají premiéru na malé scéně

V sobotu 3. prosince 2022 v 17.00 budou mít premiéru Pohádky o mašinkách v režii uměleckého šéfa Michala Zetela a dramatizaci Barbory Jandové. 

Ani se nechce věřit, že tato oblíbená knížka pro děti, ve které vystupují lidé od železnice a lokomotivy s lidskými vlastnostmi, vyšla už před osmdesáti lety – v roce 1942. Od té doby vyšla přinejmenším v devíti dalších vydáních, vždy s krásnými ilustracemi Kamila Lhotáka. Spisovatel a historik Pavel Nauman (1907 – 1976), který se jako novinář věnoval historickým památkám a jako velký znalec a ochránce přírody pracoval také v redakci časopisu Ochrana přírody, napsal Pohádky o mašinkách tak trochu “náhodou”. Když onemocněl jeho šestiletý syn spálou a šest týdnů se nudil, vyprávěl mu jeho strýček (tedy duchovní otec Mašinek) pohádky o vláčcích, Pavel Nauman se tohoto švagrova vyprávění “chytil” a díky tomu napsal celou knížku železničních “bajek”. Přestože napsal i jiná díla (například rozsáhlou ságu s názvem Více zlého), Pohádky o mašinkách zůstaly jeho nejznámějším dílem.V roce 1985 byl podle této knížky natočený stejnojmenný desetidílný animovaný večerníček, který režíroval Eduard Hofman a namluvil Vladimír Ráž. Později vyšla na CD také jeho audioverze.

“Vláčky, koleje, železniční tratě a zastávky, výlety s parní lokomotivou či obyčejným osobákem courákem… Tím vším si snad prošlo každé dítě, každý dospělý, když byl dítětem nebo se svými dětmi. A mnohým ta láska k železnici a vláčkům vydržela do dospělosti!  Byla jsem překvapená, kolik existuje fan klubů, modelářských klubů, železničních fanoušků, specializovaných odborných serverů… Takový velký lákavý svět sám pro sebe, ” říká dramaturgyně B. Jandová. “My jsme se při hledání námětu nové pohádky na malou scénu s kolegou režisérem Michalem Zetelem pro tuto knížku a mašinky také nadchli.”

Z původních devíti pohádek jsme do jevištní podoby převedli pět příběhů, které divákům bude vyprávět a hrát pět herců. Milan Šindelář jako hodný a moudrý pan Blahoš, Josef Kundera jako Nejvyšší pan železničář a tři “Mašinkové”, z nichž každý má v představení “svůj” příběh – Vít Hofmann (O pyšné mašince), Stanislav Gerstner (O mašince, která nechtěla jezdit po kolejích) a Zdeněk Stejskal (Jak jela mašinka pro brambory), který hraje ovšem také Černokněžníka Zababu a Tatínka.  

Celé představení začíná (stejně jako v knížce) ve chvíli, kdy si Nejvyšší pan železničář nechá u Černokněžníka Zababy postavit největší lokomotivu na světě… Kouzelný pohádkový svět na malé scéně vznikl díky výpravě Magdaleny Teleky, j.h.  Pohyb a choreografie Anna Korba Vanacká, režie Zetel, asistentkou mu byla Zarina Hozdič j. h.  

 

 

2. 12. 2022