Premiéra na malé scéně

Premiéra na malé scéně

Božena Němcová, Jakub Čermák, Barbora Jandová:  TAJEMSTVÍ, ŠÍLENSTVÍ, PODIVNOST, LÁSKA (ŽENY BOŽENY NĚMCOVÉ)

ČESKÁ PREMIÉRA 7. dubna 2022 na malé scéně Horáckého divadla

V návaznosti na úspěšnou inscenaci Utrpení mladého Werthera, která se na malé scéně těší zájmu publika i odborné veřejnosti, jsme původně zamýšleli pokračovat ve spolupráci s režisérem Jakubem Čermákem také na velké scéně. Uzavírání divadel v rámci pandemie a z nich vyplývající přesouvání premiér nám však tento plán neumožnily. Uchýlili jsme se tedy k tvůrčímu setkání a navázané spolupráci znovu na malou scénu. Mimořádná opatření, která v důsledku pandemie opět uzavřela divadla v loňském říjnu, zasáhla i premiéru nové autorské inscenace, která se jako historicky první premiéra Horáckého divadla odehrála bez diváků, v on-line přenosu.

Plánovanou „živou“ premiéru, která se měla uskutečnit v prosinci 2021, znemožnilo dlouhodobé zranění jedné z protagonistek. Do třetího plánovaného termínu zasáhl na poslendí chvíli opět covid. A tak se inscenaci se čtyřmi slovy v názvu pokusíme uvést na čtvrtý pokus.

Za čtyřmi magickými slovy Tajemství, šílenství, podivnost, láska se ukrývají čtyři příběhy mladých hrdinek z povídek Boženy Němcové. Tajemství probouzí dívka Karla ze stejnojmenné povídky, šílenství propadne jedna z nejznámějších a nejmilejších autorčiných hrdinek Viktorka, podivnost je přičítána další známé dívce Báře z povídky Divá Bára a ve znamení lásky se odehrává málo známá romantická povídka Sestry a příběh dívky Hedviky.

 „Nejedná se o dramatizaci těchto povídek, ale o svébytnou divadelní adaptaci, která chce Němcové hrdinky přiblížit současné mladé generaci a pochopit jejich problémy a osobní témata jako živé a blízké,“ upřesňuje dramaturgyně Bára Jandová. 

Režisér Jakub Čermák dodává:  „Zůstali jsme věrní klasické literatuře a rozhodli se, že se budeme věnovat možná největší české spisovatelce Boženě Němcové, která nedávno oslavila 200. výročí svého narození. Co mi vždycky přišlo na Němcové to nejzajímavější  - a mám pocit, že se o tom sice často píše, ale v uměleckém světě to není tak často reflektované – je skutečnost, že se věnuje ženským hrdinkám. Takže jsme se rozhodli ne pro jedno její dílo (Babičku nebo jednu konkrétní povídku), ale šli jsme hned po několika silných, zajímavých a vzrušivých ženských hrdinkách, které jsme dali dohromady do jednoho časoprostoru.  A diváci, kteří přijdou, mohou jejich příběhy poznat nebo si je připomenout. Nebo je s nimi prožít.

Akcentujeme témata, která mohou komunikovat se současným divákem nejen teenagerovského věku.  Dotýkáme se univerzálních témat jako je první láska (Hedvika z povídky Sestry), problém s identitou (Karla), u divé Báry zase řešíme téma člověka, který není schopný začlenit se do kolektivu, ale který ve své „jinakosti“ nachází klid a smíření. Viktorka zase prožívá rozpor mezi romantickým ideálem lásky a svou skutečnou tělesností.  Rámcem všech příběhů je škola, resp. gymnázium Boženy Němcové, kam všechny tyto teenagerky chodí a kde jim jejich učitelka recituje obrozeneckou báseň Boženy Němcové Ženám českým, která je zároveň leitmotivem celé inscenace. S touto postavou je spjatá také poslední zakomponovaná povídka Čtyry doby, která je z literárního díla Němcové jedna z nejzajímavějších, a je prakticky neznámá.“

Ke spolupráci přizval režisér Čermák svůj osvědčený tým – Martinu Zwyrtek (scéna a kostýmy) a Adama Kratochvíla (hudba). 

Hrají: Lenka Schreiberová, Svetlana Hruškociová, Alexandra Palatínusová, Šárka Býčková, Sára Venclovská, Stanislava Hajduková a Stanislav Gerstner.

1. 4. 2022