První premiéra sezóny je za dveřmi

První premiéra sezóny je za dveřmi

Postřižiny Bohumila Hrabala, v dramatizaci Jiřího Janků a Petra Svojtky a režii uměleckého šéfa Michala Skočovského, budou první premiérou 82. sezóny. Po dvou pozastavených pandemických sezónách hledáme jistoty, pospolitost, radost z všednosti a každodennosti. Do nové sezóny jsme připravili tituly plné naděje a snů o „lepších světech“ a budeme se neúnavně snažit vlévat je divákům do žil. 

„Z bohaté tvorby Bohumila Hrabala se v celé historii HDJ hrála na velké scéně v roce 2010 dramatizace románu Obsluhoval jsem anglického krále a o dva roky později Ostře sledované vlaky na malé scéně. Jinak jako by Hrabal Jihlavu minul obloukem…“ dodává k uvedení titulu dramaturgyně Bára Jandová. 

Divadelní adaptace tvůrčího tandemu režiséra Petra Svojtky a dramaturga Jiřího Janků, která měla svou premiéru v roce 2008 v pražském Divadle ABC, má podtitul „sladký život správce jednoho pivovaru“ a zpracovává hlavní motivy z Postřižin a Krasosmutnění. S laskavostí a humorem vypráví historky o Hrabalově nekonvenční mamince Maryšce, pořádkumilovném otci Francinovi a živelném narušiteli rodinné idyly – strýci Pepinovi. O každodenních rituálech, všedních i svátečních dnech v pivovaru i na malém městě, v době, kdy pomalu plynoucí čas plynových lamp vystřídala zrychlená doba moderních vynálezů…

„V těch Postřižinách nakonec vidíte, že já a Menzel jsme vůbec nepotřebovali, aby přistoupil ňákej osud zvenčí jako v antický tragédii nebo u Shakespeara. Nám stačilo to, že normální lidskej život, normální existence je už sama o sobě v podstatě dramatická, to jest: náš příběh je lovestory, kde konfliktní situace jsou úplně banální; první konfliktní situace je, že protagonistka číslo jedna vylezla na komín, druhá konfliktní situace – zdánlivě – je, že si nechala ustřihnout vlasy. Podle mě, když Postřižiny uvidíte, tak budete právě překvapeni tím, že byste chtěli tak žít,“ řekl B. Hrabal v rozhovoru pro Český rozhlas

Hlavní inspirací Postřižin je, jak známo, dětství Bohumila Hrabala v nymburském pivovaru, kde jeho otec působil jako správce (1920 -  1948).  Začátek rodinného života Maryšky a Francina se odehrával v Polné, kterou se toulal i malý Bohumil, dle vlastních slov tak trochu ztracený. Hrabalovy vzpomínky na oba pivovary se staly hlavní inspirací pro výtvarnou koncepci celé inscenace (scéna Michal Skočovský, kostýmy Lucie Šperlová).  „Příběh rodičů vyprávíme očima malého kluka. Vzpomínky jsou obvykle idealizované, leccos mohlo ve skutečnosti vypadat jinak. Chtěli jsme se vyhnout realismu a popisnosti. Východiskem a inspirací k vytvoření scény se staly kostky dětské stavebnice, inspirací pro kostýmy omalovánky. Jako by člověk otáčel dětské leporelo, pohlednice zastaveného času,“ doplňuje režisér Michal Skočovský, který je zároveň také autorem scény. K hudební spolupráci přizval svého stálého spolupracovníka Maria Buzziho. 

1. 9. 2021